top of page
  • Yazarın fotoğrafıikotify

İlk şehre adım atarken

Güncelleme tarihi: 25 Tem 2021

Herhangi bir haritayı seçip oyuna adım attığımda aklıma gelen sadece onlarca olasılık. Bir hayal kafamda dolaşmasına rağmen, bir adım atmadan bu hayali canlandırmak takdir edersiniz ki bir miktar zor.

Oyunu açtığımızda karşımıza çıkan bomboş bir harita
Oyunu açtığımızda karşımıza çıkan bomboş bir harita

Hayali canlandırmayı biraz daha kolay bir hale getirecek çözümler de var elbet. Kendi tecrübelerimi aşağıda belirttim.

  1. Toprak yollar İlk adımda toprak yollar koymak bir miktar gözü rahatsız edebilir; fakat bunun getireceği para katkısı inkâr edilemez. İlk başta güzel bir şehir planladığımızı düşünürken bir anda parasız kalmak bir miktar üzücü oluyor.

  2. Elektrik- Su İhtiyaçları Hepimizin aklına ilk başta santraller gelebilir. Keza benim hep geliyor! Fakat ilk başta daha doğal ve ucuz kaynaklardan bunları üretmek sanırım ekonomiyi düzgün tutmak açısından faydalı olacaktır.

  3. Bütçe kontrolü İlk oynamaya başladığım zaman pek bütçe kontrolü ile işim olmazdı. Ne gereği var ki değil mi? Halbuki biraz kurcalayınca, bütçe kontrolü sekmesindeki kaydırma çubukları ile aslında o kurumların verimleri ile oynadığımı ne yazık ki çok geç fark ettim. Örnek ile açıklamak daha faydalı olabilir. Diyelim ki rüzgâr gülü ile 7 MW enerjiyi 210 para ile üretiyoruz ve bizim şehrimizin ihtiyacı ise 4 MW bu da 120 para. Aradaki 90 parayı neden boşa harcayalım?

  4. Sıkış tepiş yerleşim yerleri Her binayı ilk başta sıkış tepiş yapmaya karşıyım. Benim gibi binaların hepsinin açık olmasından ziyade kademe kademe açılmasını sevenlerdenseniz, ileride bazı binalar için açık alan bırakmasını da seveceksiniz. Neden çok aşırı dolduralım ki? Hem gerçek hayattan da gözünüzde bu durum canlanabilir. Yapış yapış evler mi içinizi açıyor yoksa ferah caddelere sahip yerler mi?

Ferah bir şehir kurmanın ne zararı var?
Ferah bir şehir kurmanın ne zararı var?

Yukarıdakiler yazıyı yazdığım an itibariyle aklıma gelen ilk başlangıç önerileri. Sizlerin de güzel önerileri varsa derlemek isterim!


Bir sonraki yazıya kadar kendinize iyi bakınız ikotiler! Görüşmek üzere!

16 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page